Być jak Legionista

Kolejna wizyta w Muzeum w Pruszkowie w ramach rodzinnych weekendowych spotkań z kulturą antyczną Rzymian poświęcona była Legionistom… To tacy faceci w sandałkach i spódniczkach (nie mylić ze Szkotami).

Styczniowe oczekiwanie przed muzeum na Rzymskich wojowników nie należało specjalnie do przyjemnych. Wiadomo – chłodno! Kiedy już się pojawili poczuliśmy, że nam jest raczej odrobinę cieplej. Garstka facetów w sandałkach, w zbrojach, z tarczami i mieczami wartko przebierała nogami by uformować szyk na placu przed budynkiem.

Jak przystało na zawodową armię… porozumiewali się po łacinie, choć nie wszyscy z nich potrafili zrozumieć komendy wydawane w tym języku. Ponieważ życie Legionisty było bardzo trudne – należy wybaczyć te niedociągnięcia. Ogromna siła psychiczna i fizyczna jakiej wymagano od ochotników byłaby zapewne nie do osiągnięcia przez dzisiejszych mężczyzn. Szesnaście, a później dwadzieścia lat służby od 16 roku życia to zapewne niezły wyczyn nawet dla 168-centymetrowego osiłka. Ale taki wzrost zawdzięczali swojej diecie, na którą składały się głównie produkty mleczne. Dla porównania Germanie czy Galowie osiągali 185 cm wzrostu dzięki temu, że ich dieta zawierała mięso bogate w białko. Nie byli jednak tak zwinni jak Rzymianie, którzy podczas szkolenia nauczeni byli maszerować 37,5 km dziennie w pełnym uzbrojeniu i z obciążeniem na plecach sięgającym 36 kg.

legioista

Pomimo kilku reform dotyczących uzbrojenia Legionistów, ich podstawowymi elementami pozostawały:

 • CLASSIS / GALEA – hełm.
 • SCUTUM – tarcza.
 • LORICA SEGMENTATA – zbroja segmentowa. Wcześniej stosowano zbroję łuskową (LORICA HAMATA). Stosowano także segmentową osłonę ręki (LORICA MANICA).
 • HASTA / PILUM – ciężka włócznia lub oszczep.
 • GLADIUS – ciężki, obosieczny miecz.
 • CALIGAE – skórzane sandały. Moda wraca 😀
 • SAGULUM – płaszcz.
 • TUNICA – po prostu tunika.
 • BALTEUS – pas podtrzymujący tunikę i miecz.
 • BALTEA – rzemienie z metalowymi okuciami.
 • FOCALE – chusta.

Legion (albo Legia) był podstawową jednostką taktyczną wojska rzymskiego. Złożony był przede wszystkim z ciężkozbrojnej piechoty, będącej odpowiednikiem dzisiejszego Dywizjonu. Armia rzymska liczyła od 25 do 34 legionów. Legion dzielił się natomiast na 30 manipułów (batalionów) po 2 centurie. Każda centuria liczyła 105 tysięcy żołnierzy. Po reformie Gajusza Mariusza (107-102 r.p.n.), Legion miał 10 kohort  po 3 manipuły (każda po ok. 1100 żołnierzy), 6 centurii (kompanii) po ok. 80 żołnierzy i 3 bataliony po ok. 160 żołnierzy.

Oczywiście tematu Legionów nie wyczerpałem…

Za to na miejscu, w muzeum, chłonąc wiedzę bawiliśmy się doskonale. Rozkładając makietę obozu, przymierzając elementy uzbrojenia i walcząc drewnianymi mieczami bardzo pożytecznie spędziliśmy odrobinę sobotniego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.