Pudełko

Kolejka to wydana w 2011r. przez IPN szaro-bura gra – jak rzeczywistość PRL. Kolorystycznie i mechanicznie sprowadza nas do czasów kiedy w sklepach było NIC, a kolejki przed nimi były dłuższe niż obecne autostrady.

Kolejka

„Kolejka” jest prostą grą dla 2-5 graczy w wieku 8+. Gracze, posiadając pięcioosobową rodzinę w postaci pionków, muszą ustawiać się do poszczególnych sklepów. Nigdy nie wiadomo co rzucą i w jakiej ilości. Tylko najszybsi, pierwsi klienci dostaną to co chcą lub to co jest. Ponieważ lista zakupów każdego gracza jest długa trzeba ostro się przepychać. Do przepychania się w kolejce gracze używają zagrywanych z ręki kart kolejki, takich  jak: „Matka z dzieckiem na ręku”, „Pan tu nie stał” czy „Towar spod  lady”. Muszą jednak uważać na „Remanent”, „Pomyłkę w dostawie” oraz na  stojące w każdej kolejce czarne pionki – spekulantów. Z zakupami wrócą do mieszkania tylko ci, którzy najsprawniej wykorzystali trzymane w ręku karty kolejki.

Na kartach towaru przedstawiono zdjęcia sześćdziesięciu oryginalnych  przedmiotów z czasów PRL. W sklepach znajdziemy między innymi buty „Relaks”, wodę toaletową „Przemysławkę”, herbatę „Popularną” oraz wiele  innych trudno dostępnych dóbr. Na osiedlu jest też bazar, gdzie można kupić wszystko, ale trzeba słono zapłacić. Chyba że uda się dogadać z przekupką… W tej historycznej grze planszowej trzeba nieźle  kombinować, żeby zdobyć upragniony towar.

Gra jest po prostu bezbłędna. Teraz czekam tylko na dodruk dodatku – „Ogonek”. Niestety wszystko rozchodzi sie jak ciepłe bułeczki, i niczym w grze, trzeba się dobrze nakombinować żeby to zdobyć.

Zawartość pudełka:

 • dwie tekturowe plansze do gry
 • 32 drewniane pionki w 8 kolorach
 • 50 kart kolejki w 5 kolorach
 • 5 kart listy zakupów
 • 60 kart towarów w 5 kolorach
 • 15 kart dostawy towaru w 5 kolorach
 • 5 kart pomocy graczy w 5 kolorach
 • 6  broszur z instrukcją i opracowaniem historycznym w językach: polskim,  angielskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim i japońskim
 • 5 zestawów naklejek na karty kolejki: angielski, niemiecki, hiszpański, rosyjski i japoński (w moim wydaniu, plansza posiada tylko polski nadruk. Naklejek nie zauważyłem).

Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej

Zobacz w Rebel.pl

3 thoughts on “Kolejka (IPN)

 • 17/11/2012 at 23:59
  Permalink

  Hahaha, ale się uśmiałam;) Koniecznie muszę złapać jakiegoś spekulanta, żeby bez kolejki mi ją załatwił;) Pozdrawiam!

  Reply
 • 23/03/2014 at 21:10
  Permalink

  Fajnie, że IPN wydał tą planszówkę. Widać po ekspozycji jej w sklepach stacjonarnych, że dalej cieszy się sporym powodzeniem.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.