Ogonek (dodatek do Kolejki)

Po długim okresie poszukiwania, przekupstwa i rozmowach ze spekulantami, udało mi się zdobyć dodatek do Kolejki IPN ;). Wolałem nie pisać, że udało mi się zdobyć ogonek, bo zaraz znalazłoby się parę osób, które wykorzystałyby wesoło tę zbitkę słowną. Ale do rzeczy…

Co wprowadza ten dodatek?

 1. Możliwość gry w sześć osób (dostajemy białe pionki).
 2. Dodatkową kartę zakupów.
 3. Nowe karty dostawy towarów (z liczbą 4)
 4. Sklep monopolowy za trzepakiem.
 5. Trybunę Ludu z najnowszymi informacjami.
 6. Kartę „Rozmowy kolejkowe”.
 7. 28 czystych kart w 7 kolorach.

Dodatkowe elementy, od numeru 3 do 7, mocno zmieniają rozgrywkę, tworząc ją bardziej zakręconą i urozmaiconą:).

Alkohol ze sklepu monopolowego (do którego też będziemy mogli się ustawić) moze być wykorzystany jako „waluta zastępcza” na bazarze.  Można zamiast karty towaru użyć karty wódki. Dzięki flaszce można zamienić się w kolejce ze spekulantem. Mając kartę wódki otrzymujemy dodatkową rundę zagrywania kart kolejki. A pozostali gracze (nie mający wódki) mogą jedynie pogapić się na nasze działania. Na koniec gry, karty wódki nie liczą się jako towar.

Trybuna ludu ma dwa oznaczenia „I” i „II”. Jak to w PRL (wszystko inaczej) – pierwsze zużywa się „II”. Po fazie zajmowania miejsc w kolejkach, a przed dostawą towaru, Kierownik odkrywa kart ę Trybuny Ludu i czyta treść. „Niusy” potrafią zmienić układ na planszy i wprowadzić spory zamęt. Są ciekawym dodatkiem. Po dwóch tygodniach tasuje się wszystkie karty Trybuny Ludu i układa znowu na przerywanym polu obok samochodów dostawczych.

„Rozmowy kolejkowe” zastępują na początku gry kartę „Remanent”. Remanent każdego gracza ląduje najpierw na środku, na stosie kart odrzuconych. W czasie zagrywania kart, użycie „Rozmów kolejkowych” pozwoli zabrać ze stosu kart odrzuconych dowolną kartę (nawet w kolorze innego gracza) do swojej ręki. W pierwszę sobotę karty „Remenet”, które zostały na stosie kart odrzuconych (zagrany) wracają do rąk graczy. Zagranie kary „Rozmowy kolejkowe”, oprócz możliwości zabrania ze stołu innej karty, jest równoznaczne z powiedzenie „Pas” i kończy fazę przepychanek kolejkowych.

Czyste karty do podpisu umożliwiają włączenie do gry, nowych (własnych pomysłów) kart kolejki oraz Trybuny Ludu. Pomysł przedni.

Ogonek dostarczany jest w opakowaniu „zastępczym”. Kolejny dodruk planowany jest chyba na koniec maja lub czerwca 2013 roku. Jeśli lubisz „Kolejkę”, to ten dodatek jest obowiązkowy. Za dodatek i pamięć wielkie dzięki firmie graal.

Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej

One thought on “Ogonek (dodatek do Kolejki)

 • 01/02/2013 at 11:52
  Permalink

  My musimy poczekać do maja 2013 na nasz ogonek 🙁
  Gratuluje zdobycia cennego towaru „spod lady”.
  Pozdrawiam.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.