Pentago

Z zakupem tego tytułu nosiłem się już od dłuższego czasu. Mogę śmiało powiedzieć: zakup udany. Tym bardziej, że gra nie kosztowała majątku.

Moje zdziwienie pojawiło się jednak tuż po otworzeniu pudełka. Sama gra zajmuje niewiele miejsca, a pudełko jest znacznych rozmiarów. Uważam, że tę grę można było przygotować w bardziej przyjaznych rozmiarach. oczywiście porównując do rozmiaru wspomnianego opakowania. Czepiając się rozmiarów samej gry, warto zauważyć, że kulki będące integralną częścią gry są zdecydowanie za małe jak na moje niezgrabne łapy.

Sama gra, natomiast, jest szybka i bardzo przyjemna. Spokojnie można zaliczyć ją do gier logicznych, może nawet strategicznych. Reguły są niesamowicie łatwe do nauczenia, ale z drugiej strony, mnogość możliwych wariantów i ciągle zmieniająca się plansza powodują, że gra stwarza ogromne możliwości prowadzenia rozgrywki.

Celem gry jest ułożenie na planszy pięciu kul obok siebie w jednym rzędzie w jednym kierunku. Także po skosie. Plansza składa się z wyżłobień o wymiarach 6×6, z tym, że jest podzielona na 4 części o wymiarach 3×3, które niezależnie od siebie się obracają. Właśnie ta możliwość obracania planszy powoduje, że ciągle się ona zmienia, a to czyni grę bardzo atrakcyjną.

W 2006 roku, Mensa wyróżniła grę nadając jej tytuł najlepszej gry logicznej 2006 roku.

Czas gry: ok. 15 min
Ilość graczy: 2
Wiek graczy: 8 lat.

Wydawca: Egmont

Mogę śmiało polecić grę jako mega-szybki przerywnik i zabicie wieczornej nudy.

pentago

One thought on “Pentago

  • 23/02/2013 at 00:51
    Permalink

    Grałem w nią tylko kilka razy, ale faktycznie jest przyjemnym przerywnikiem. Z prostego kółka i krzyżyk zrobiono całkiem wymagającą grę logiczną.
    Co do pudła – zawsze powtarzam, że pudła gier powinny być mniejsze. Początkowo cieszą one oko, potem gdy pojawia się ich więcej zaczyna się problem 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.