7 Cudów Świata – Myth, Empires

Idąc za ciosem, uzupełniam opis dodatków do 7 Cudów Świata. Tym razem są to dwa dodatki stworzone przez „zapaleńców” tejże planszówki. Przeglądając fora internetowe, przypadkiem trafiłem na pliki zawierające plansze cudów, odpowiednie karty, oraz instrukcje w języku angielskim.

Myth:

Oto dodatek wprowadzający do gry błękitne karty Mitów. Dzięki nim otrzymujemy kolejną negatywną interakcję między graczami. To dobrze! Zestaw składa się z Panteonów: greckiego, babilońskiego oraz egipskiego. Przed każdą Erą, gracze otrzymują (poprzez przekazywanie sobie) po 3 karty. Na początku każdej tury mogą zgłosić chęć wybłagania pewnych łask od bogów babilońskich i greckich. Następnie, po opłaceniu kosztu, mogą zostać wystawieni. Bogowie egipscy nie wymagają takich deklaracji i po opłaceniu kosztu mogą zostać zagrani w dowolnej turze. Należy pamiętać, że do dyspozycji jest ich tylko trzech. Po I i II Erze zbiera się zagrane i niezagrane karty bogów, tasuje i na nowo rozdaje. Na koniec III Ery, karty pozostają na stole i wliczają się do końcowej punktacji. Dodatek godny polecenia.

Empires:

Na ten zestaw trafiłem zupełnie przypadkiem. Zawiera kilka plansz cudów z czego jedną, kompletnie różniącą się od wszystkich – miasto Jerozolima. Jest planszą wspólną dla 7 graczy. Każdy z grających może zagrywać część swoich kart właśnie do tego miasta, tworząc tzw. rynek. Na koniec gry otrzymuje punkty także z tego miasta. Niestety nie miałem okazji go przetestować więc nie do końca wiem jak funkcjonuje. Jedno jest pewne – wprowadza pewną innowację w samej rozgrywce. W tej chwili do podstawowej rozgrywki przydadzą się zawarte w tym dodatku plansze Cudów. Jeden z nich (Babilon II) wprowadza także nowy żeton agresji, umożliwiający prowadzenie konfliktów zbrojnych z graczami posiadającymi żeton Dyplomacji.

Oba dodatki urozmaicają i poszerzają możliwości rozgrywki.

One thought on “7 Cudów Świata – Myth, Empires

  • 27/11/2017 at 15:51
    Permalink

    Niestety nie ma możliwości otwarcia plików z dokumentacją Myth i Empires 🙁

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.