Pałac Rzeczypospolitej

Oto barokowy Pałac Krasińskich w Warszawie, wybudowany w latach 1677-1695 według projektu Tylmana z Gameren dla referendarza koronnego i wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego herbu Korwin. Tylman czerpał wzorce z najznamienitszych budowli epoki: amsterdamskiego ratusza oraz elewacji paryskiego Luwru i pałacu Inwalidów. Dekorcję malarską przygotował zaś Michał Anioł Palloni.

Obecnie Pałac pełni na co dzień funkcje magazynu, jest miejscem, w którym przechowuje się najstarsze i najcenniejsze polskie druki. Ale właśnie dziś – 24 października mogliśmy przyjrzeć mu się lepiej niż zwykle, posłuchać o jego historii oraz odwiedzić salę, w której na oryginalnych meblach przechowywany jest historyczny księgozbiór z XVIII wieku rodu Potockich i Branickich.

W Sali Rycerskiej mogliśmy zobaczyć specjalnie wybraną kolekcję starodruków poświęconą Skandynawii (w tym m.in. łacińską i niemiecką wersję „Eddy” i „Historię o ludach Północy” Olafa Magnusa) oraz kolekcję rękopisów, np. „W Malstromm” Stanisława Przybyszewskiego (rękopis wykonany przez Dagny Juel, żonę Przybyszewskiego), czy „Dolę” Władysława Reymonta, „Wyrok Zeusa” Henryka Sienkiewicza oraz „Notes warsztatowy” Czesława Miłosza i „Wyklejanki” Wisławy Szymborskiej.

Z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski zaprezentowano „Rocznik świętokrzyski dawny” – najstarszy zachowany pomnik polskiej historiografii. To właśnie na jego karcie widnieje wiadomość o przybyciu do Polski czeskiej księżniczki Dobrawy w roku 965 i o chrzcie Mieszka I w roku następnym „Mysko dux baptizatur”.

Rezydencja magnacka Jana Dobrogosta Krasińskiego, o pow. ok. 3,8 ha była największym ogrodem pałacowym na granicy przedmieść XVII wieku Warszawy i jedną z pierwszych, w której zastosowano układ przestrzenny z pałacem, jako dominantą, poprzedzającym go obszernym dziedzińcem i przylegającym do elewacji ogrodowej pałacu ogrodem o kształcie wydłużonego prostokąta.

Zapraszam do obejrzenia masy zdjęć z tego dnia. Zwiedzanie i późniejszy piękno-jesienny spacer pobudził nasz apetyt. Przygotowałem więc grillowanego kurczaka z białym serem i cukinią. Ale o tym następnym razem 😀 Na razie cieszcie oczy fajnymi zdjęciami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.