Początki i rozwój rynku gier

Powstanie pierwszych gier komputerowych to z pewnością bardzo istotny moment w dziejach wirtualnej rozrywki. Od tego momentu minęły już dziesiątki lat i mało kiedy można dostrzec jakiekolwiek podobieństwa dzisiejszych tytułów ze swoimi pierwowzorami. Niegdyś panujące kwadratowe piksele zostały zastąpione przez niewyobrażalnie gładką grafikę, w której trudno doszukiwać się jakichś niedociągnięć. Choć jednak tak niewiele łączy obecne gry ze swoimi poprzednikami, nie można zaprzeczyć, że miały one ogromny wpływ na rodzaj dzisiejszej rozrywki.

Chcąc wspomnieć pierwsze gry, które okazały się prekursorami prawdziwych hitów można wspomnieć chociażby o nieśmiertelnym tytule „Pong”. Ta niezwykle prosta, lecz jakże grywalna gra okazała się prawdziwym hitem, który do dnia dzisiejszego doczekał się setek podobnych gier. Kolejnym hitem okazał się Noughts and Crosses, czyli znana na całym świecie gra w kółko i krzyżyk. Nie trzeba było długo czekać aż zaczęły pojawiać się nowe gatunki, jak zręcznościówki czy strzelanki. Od tej chwili rynek gier nabrał ogromnego tempa, aby w dniu dzisiejszym stać się najszybciej rozwijającym się sektorem.

Niezwykłym przełomem okazał się początek lat 90. kiedy to w 1922 na rynku zadebiutował Wolfenstein 3D, zwany dzisiaj „dziadkiem” wszystkich strzelanek. Gra opowiadająca historię ucieczki amerykańskiego żołnierza o polskich korzeniach z hitlerowskiej twierdzy okazała się prawdziwym hitem, do którego gracze wciąż wracają pomimo upływu lat. Kolejnym hitem tego samego studia okazał się równie nieśmiertelny Doom, lecz tutaj rozgrywka była znacznie brutalniejsza.

Na obecną chwilę razem z Internetem rozwinęły się całkiem nowe możliwości. Wymienić tutaj trzeba przede wszystkim rozgrywkę Multiplayer, dzięki której tysiące graczy mogą grać jednocześnie w tę samą grę. Hitem okazały się także gry online, a takie strony jak http://pl.bigpoint.com każdego dnia zyskują nowe rzesze fanów gier przeglądarkowych. Początkowo bardzo proste, dzisiaj oferują nie gorsze rozwiązania niż tradycyjne gry.

2 thoughts on “Początki i rozwój rynku gier

 • 10/03/2014 at 14:37
  Permalink

  Świat gier to dziś niewyobrażalny przemysł, a po nowości fani ustawiają się często w dużych kolejkach. Sporo również samych portali z grami – zarówno „online”, jak i tymi magazynującym stare przeboje lat ’90-tych.

  Na rozwój gier online wpłynął przede wszystkim rozwój internetu. Gry zajmują często kilka, kilkanaście megabajtów, a ich wczytanie zajmuje najczęściej kilka sekund. Starsze, mocno pikselowe wiązały się głównie z objętością.

  Reply
 • 14/04/2014 at 08:04
  Permalink

  Nie da się ukryć, że Internet to potęga. Mój syn dość często przesiaduje przy komputerze i na bezpieczne gry (a nie wszystkie takie są) online można mu pozwolić. Tylko trzeba pamiętać, że to rodzic ma mieć kontrolę.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.