Świętokrzyskie 2011 – Jaskinia Raj i Osada Słowiańska

Dotarliśmy do Jaskini Raj. Niestety obowiązuje tam zakaz fotografowania. Szkoda. Jednak, ze względu na niekorzystny wpływ światła i ciepła na nacieki skalne, jest to zrozumiałe.

Ponieważ w jaskini panuje temperatura 8-10 °C trzeba było się trochę ubrać. Ale w porównianiu z komorą kriogeniczną – miałem tam lato 😀 Po przejściu około 150m w 40 minut wypuszczono nas na zewnątrz. Myślę jednak, że nie groziłaby nam tam śmierć ze względu na „pola ryżowe”, „makaroniki”, „kalafiory” i inne tego typu smakowitości.

Skierowaliśmy się do Osady Słowiańskiej. Przebrani ludzie o dużej wiedzy na temat Słowian i ich kultury wprowadzili nas w ówczesny świat. Dla Mai najciekawszym okazał się jednak robaczek na pniu, który niestety został przygnieciony przez jej paluszek 🙁 Wiedźma opowiedziała nam o ziołach, leczeniu i różnych rytuałach. Jeden z ówczesnych chłopów o narzędziach, wytwarzaniu produktów i codziennym życiu. Drugi natomiast wprowadził nas do pawilonu z osprzętem wojennym. Potem przyszedł czas na strzelanie z łuku. Na koniec, dzieciom, została wymierzona surowa kara za całokształt 😀

3 thoughts on “Świętokrzyskie 2011 – Jaskinia Raj i Osada Słowiańska

 • 31/07/2011 at 12:18
  Permalink

  Oj działo się tam, działo 🙂 A ta bitwa, czary i rozpalanie ognia… 😉 Prawda Ewa, Agatka? 😉

  Reply
 • 07/10/2012 at 20:40
  Permalink

  „niekorzystny wpływ światła i ciepła na nacieki skalne”- co za bzdury wypisujesz. Zrobienie kliku zdjęć nie ma żadnego wpływu na nacieki, to wymysł konserwatora ( odpowiedż na moje pytanie uzasadniająca zakaz robieni zdjęć), który tak sobie ubzdurał. W jaskini niedźwiedziej zakaz fotografowania nie obowiązuje a wymogi co do ilości osób w grupie zwiedzających są jeszcze bardziej rygorystyczne.

  Reply
  • 08/10/2012 at 00:01
   Permalink

   To, że w jaskini niedźwiedziej nie obowiązuje zakaz fotografowania nie oznacza, że jest to bzdurą i czymś nienormalnym. Oczywiście jest ogromna szansa, że osoby odpowiedzialne za opiekę nad jaskinią i utrzymanie naturalnego „ładu” nie znają się, a ja za nimi wypisuję bzdury. Moja wiedza opiera się jedynie na takim stwierdzeniu:
   Światło i ciepło jest składnikiem fotosyntezy, co powoduje rozrost glonów nie występujących naturalnie w jaskiniach.
   Zakładam, że o zakazie decydują konkretne warunki… chociażby skład skał, powietrze, temperatura, wilgotność, mikroklimat, itd.

   Poza opisanym wpływem na nacieki istnieją jeszcze dwa powody, które decydują o zakazie fotografowania:
   1. Fotografowanie spowalnia grupę (większą niż w niedźwiedziej).
   2. Ma niekorzystny wpływ na zwierzęta żyjące w jaskini. Błyskanie może je płoszyć.

   Twierdzenie, że „zrobienie kliku zdjęć nie ma żadnego wpływu na nacieki” jest niepoważne. Każdy wchodzący mówi, że cyknie kilka fotek. W ciągu dnia przewija się setka ludzi. Może więcej. W ciągu roku nie jest to zatem kilka zdjęć, i nie pozostawałoby bez wpływu na jaskinię.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.