Trening z Soke Takayuki Kubota

Natalce udało się wziąć udział w dwudniowym treningu z mistrzem i twórcą stylu Gōsoku-ryū – Soke Takayuki Kubota. Natalka trenuje ten styl karate od ponad dwóch lat. Jest on połączeniem tradycyjnych technik shotokan i metod samoobrony. Jest stylem dostosowanym do naszych czasów, m.in. do wymagań kobiet i osób młodych, tak by było go łatwo stosować w praktyce.

131026-110408

Jak na urodzonego we wrześniu 1934 roku, Soke Takayuki Kubota trzyma się naprawdę wyśmienicie. Jest mistrzem japońskich sztuk walki i twórcą stylu Gōsoku-ryū. Jest także założycielem Światowego Stowarzyszenia Karate (International Karate Association – IKA). Posiada także wysokie stopnie mistrzowskie w aikido i judo. Jest twórcą skutecznego systemu ju-jitsu połączonego z technikami obezwładnień, walki zapaśniczej i aresztowań.

Jest również znanym ekspertem szermierki, kobudō, toshin-ryu, taiho-jutsu, a także twórcą współczesnych narzędzi do samoobrony i systemów walki nimi, jak kubotai i kubotan. Ta ostatnia broń to krótka pałeczka z przymocowanymi do niej kluczami. To broń specjalnie opracowana jako narzędzie walki dla policjantów; a w USA czy Wielkiej Brytanii jej używanie zostało mocno ograniczone. Mistrz nauczał także walki wręcz policjantów w Tokyo i Los Angeles. Stale też współpracuje z FBI.

gosoku-ryu

Styl Gōsoku-ryū (twardo-szybko) charakteryzuje się szczelną obroną i szybkimi kontratakami. Jest połączeniem dwóch skrajnych kierunków karate: shorin-ryu i shorei-ryu. Bazuje jednak na wspomnianym na początku stylu shotokan.

W ten weekend klub karate organizował seminarium, które poprowadził Soke Takayuki Kubota. W sobotę i niedzielę przewidziany był godzinny trening, na który oczywiście z Natalką wybraliśmy się. Zrobił na nas i na Natalce ogromne wrażenie. Było warto!

Natalka zapytała czy mistrz Kubota ma dwa imiona. Sam musiałem sprawdzić, i już wiem, że Sōke to nie jest japońskie imię. To tytuł określający twórcę bądź założyciela stylu. Otrzymanie tego tytułu łączy się z nadaniem najwyższego możliwego stopnia. Pierwotnie tytuł Sōke (jap. 宗家) nadawany był pośmiertnie tylko uznanym japońskim mistrzom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.