Trochę PRL’u w środku stolicy

Historia Osiedla Przyjaźń sięga 1952 roku, kiedy to powstało na potrzeby kilku tysięcy radzieckich budowniczych cudownego daru ZSRR dla nas. Tak – tym darem jest PKiN 😀

Na przyłączonej do Warszawy rok wcześniej wsi Jelonki, błyskawicznie wywłaszczono mieszkańców, wydzielono 40ha terenu i zbudowano drewniane domki i hotele. Malowano je w dwóch wariantach kolorystycznych: biało-niebieskim i niebiesko-czerwonym. Na terenie osiedla powstały także m.in. kino, klub, łaźnia, stołówka, przychodnia lekarska, a także oraz dwa boiska sportowe. Osiedle wówczas przybrało nazwę „Przyjaźni Polsko-Radzieckiej”. W szczytowym okresie budowy Pałacu Kultury i Nauki na osiedlu mieszkało około 4500 osób.

Po zakończeniu budowy Pałacu Kultury, osiedle przekazano Ministerstwu Szkolnictwa Wyższego na cele mieszkalne dla studentów. W 1955 roku mieszkało tam około 3 tysiące studentów i pracowników naukowych. Wkrótce rozpoczęto organizować Jelonkalia – coroczne święto studentów.

Obecnie na terenie tego już zabytkowego osiedla mają także swoje siedziby Klub Karuzela i Biblioteka Publiczna Warszawa-Bemowo z czytelnią.

Przechadzając się opustoszałymi uliczkami i spoglądając na kawałek historii łatwo jest cofnąć się w czasie. Wszędzie zielono, kwieciście. A połączenie przyrody z drewnianymi domkami przypominającymi staropolskie dworki pozawala także złapać trochę oddechu w mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.