Życie powstańczej Warszawy

Sierpień zawsze jest wyjątkowy dla Polski, Warszawy. Uczestnicząca w grupie „Szare Szeregi” Natalia, w tym czasie zawsze jest obładowana inscenizacjami, piknikami i innymi „ami” związanymi z okresem II wojny światowej.

Tym razem inscenizacja odbywała się w wyjątkowym dla Warszawy miejscu. Z pewnością klimatycznym. Część warszawskiej Pragi nawet w XXI wieku robi wrażenie. Przechadzając się z aparatem po Ząbkowskiej i zaglądając tu i tam – mogę stwierdzić, że także ludzie tam mieszkający niewiele się zmienili. Co poniektórzy chętnie dali by w mordę. Tak czy inaczej – zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć:

Pomimo pewnych lokalnych sukcesów – zdobycie DOKP, „Małej Pasty”, rzeźni i kilku szkół – większość głównych obiektów okazała się nie do zdobycia.

Muszę jednak przyczepić się do samego przygotowania tej inscenizacji. Wyjątkowe miejsce wymaga rewelacyjnej oprawy, której zabrakło. Narrator mający za zadanie komentować i zaznajamiać widzów z tym co aktualnie jest odgrywane – po prostu odbębnił swoje. Słowa, które wypowiadał nie komunikowały się z akcją. Na początku wyglądało to nawet komicznie. Potem jednak sprawiało, że sens tej inscenizacji stracił na znaczeniu.

Przysłowiowym „daniem dupy” popisały się także osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie terenu na czas inscenizacji. W wielu miejscach podłączone były ładunki wybuchowe więc nieuprawnionym do przebywania na teren „działań” nie wolno było wchodzić. Ale oczywiście znalazło się parę nierozgarniętych osób, które – dziarskim krokiem, z siatami pełnymi zapewne fantastycznych „procentów” – wkroczyły na plan. Inny niemózg starał się przedrzeć swoją beemką pomiędzy biegających i strzelających żołnierzy. A brak reakcji ochrony dało się słyszeć w tłumie obecnych gapiów. Szmer oburzenia przechodził niczym meksykańska fala na stadionie.

…a mogło być perfekcyjnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.