Życie powstańczej Warszawy

Sierpień zawsze jest wyjątkowy dla Polski, Warszawy. Uczestnicząca w grupie „Szare Szeregi” Natalia, w tym czasie zawsze jest obładowana inscenizacjami, piknikami i innymi „ami” związanymi z okresem II wojny światowej.

Tym razem inscenizacja odbywała się w wyjątkowym dla Warszawy miejscu. Z pewnością klimatycznym. Część warszawskiej Pragi nawet w XXI wieku robi wrażenie. Przechadzając się z aparatem po Ząbkowskiej i zaglądając tu i tam – mogę stwierdzić, że także ludzie tam mieszkający niewiele się zmienili. Co poniektórzy chętnie dali by w mordę. Tak czy inaczej – zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć:

Pomimo pewnych lokalnych sukcesów – zdobycie DOKP, „Małej Pasty”, rzeźni i kilku szkół – większość głównych obiektów okazała się nie do zdobycia.

Muszę jednak przyczepić się do samego przygotowania tej inscenizacji. Wyjątkowe miejsce wymaga rewelacyjnej oprawy, której zabrakło. Narrator mający za zadanie komentować i zaznajamiać widzów z tym co aktualnie jest odgrywane – po prostu odbębnił swoje. Słowa, które wypowiadał nie komunikowały się z akcją. Na początku wyglądało to nawet komicznie. Potem jednak sprawiało, że sens tej inscenizacji stracił na znaczeniu.

Przysłowiowym „daniem dupy” popisały się także osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie terenu na czas inscenizacji. W wielu miejscach podłączone były ładunki wybuchowe więc nieuprawnionym do przebywania na teren „działań” nie wolno było wchodzić. Ale oczywiście znalazło się parę nierozgarniętych osób, które – dziarskim krokiem, z siatami pełnymi zapewne fantastycznych „procentów” – wkroczyły na plan. Inny niemózg starał się przedrzeć swoją beemką pomiędzy biegających i strzelających żołnierzy. A brak reakcji ochrony dało się słyszeć w tłumie obecnych gapiów. Szmer oburzenia przechodził niczym meksykańska fala na stadionie.

…a mogło być perfekcyjnie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.