Andromeda, Arktur, Kapella i Kasiopea

Zgodnie z zapowiedzią przedstawiam wynik moich krótkich obserwacji w nocy z 1 na 2 sierpnia. Wróciłem do Arktura ale skusiła mnie też Kapella i Andromeda.
Komary tej nocy zachowywały się jak latające żyletki. Cięły gdzie popadnie. Skierowałem teleskop na zachód by zlokalizować znów Arktura. Oczywiście jest gwiazdą na tyle jasną, że bez kłopotów udało mi się ją „trafić”. Więcej możesz przeczytać o niej we wcześniejszym wpisie.

Nikon D7000, Skywatcher 910/90, 2011 rok. (Registax)

Potem przyszła kolej na Kapellę (Koza). Przed północą znajdowała się nisko nad ziemią a kompas wskazywał niewiele ponad 20 stopni. Kapella jest najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji Woźnicy. Jest jednocześnie szóstą najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie. Składa się z dwóch żółtych olbrzymów o jasnościach około 80 razy silniejszych niż nasze Słońce i kilka razy większych od niego. Kapella oddalona jest od Ziemi o ponad 42 lata świetlne.

Nikon D7000, Skywatcher 910/90, 2011 rok. (Registax)

Następnym punktem na niebie była szara Galaktyka Andromedy. Jej inne nazwy to Messier 31, M31, NGC224. Ta galaktyka spiralna oddalona jest o 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi. Galaktyka Andromedy jest największą i najjaśniejszą galaktyką nieba północnego i widoczna jest jako niewielka mgiełka. Nam kojarzyła się z rozlanym mlekiem. Szacuje się, że zawiera ona nawet bilion gwiazd. Wynik mojej obserwacji znajduje się poniżej; pod warunkiem, że dobrze trafiłem teleskopem 😉 Nazwa galaktyki pochodzi od etiopskiej królewny Andromedy. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócę do obserwacji Andromedy. Niby obiekt jest łatwo odszukać na niebie ale na zdjęciu wykonanym przez teleskop nie wygląda już tak rewelacyjnie.

Nikon D7000, Skywatcher 910/90, 2011 rok.

Na poniższym zdjęciu zaznaczyłem strzałą położenie Andromedy. Ten zygzak pokazuje kształt Kasiopei (wg najjaśniejszych wzdłóż linii gwiazd). Według mitologii greckiej, Kasiopea była urodziwą, próżną i zarozumiałą królową Etiopii. Po śmierci, bogowie zamienili ją właśnie w gwiazdozbiór nieba północnego. 

Nikon D7000, ISO 4000, f4.2, 13s, 32mm, 2011 rok.

Na ostatnim zdjęciu doskonale widać Kasiopeę i mleczny ślad Adndromedy.

 Nikon D7000, ISO 3200, +1EV, f3.5, 10s, 18mm, 2011 rok.

4 thoughts on “Andromeda, Arktur, Kapella i Kasiopea

 • 02/08/2011 at 21:30
  Permalink

  Ale czadowo, krwiopijcy to nic, warto dać sobie upuścić trochę krwi za takie widoki, a Kapella, Aga z otwarta buzią oglądała filmik, zresztą ja też:)
  MIchał, piękne widoki, szkoda, że nie dane nam było zobaczyć je podczas wspólnego pobytu:(
  Myślę, że jeszcze wszyscy wspólnie zobaczymy piękne, kolorowe mgławice i podobne gwiazdy…?
  Pozdrawienia dla dziewczynek
  Ewa i Aga

  Reply
 • 02/08/2011 at 22:25
  Permalink

  Ewuś, nic straconego 😉 Ja też nie widziałam tym razem, bo padłam jakoś wcześniej. No tak… nie ma Ciebie, nie możemy sobie pogadać, więc nie pozostaje mi nic innego jak wcześniej kłaść się spać 😉 A dgybyś chciała obejrzeć te cuda jak najszybciej, nasze zaproszenie jest zawsze aktualne 🙂 Do końca świata i o jeden dzień dłużej…
  Ściskam Was Kochane

  Reply
 • 21/08/2011 at 21:11
  Permalink

  Chętnie zobaczymy inne zdjęcia. A Jula to chce polecieć na księżyc. Ładnie wygląda na twoich zdjęciach.

  Reply
  • 21/08/2011 at 21:30
   Permalink

   Zamieszczam na bieżąco. Nie ma ich na razie zbyt wiele bo teleskop to w sumie świeży nabytek.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.