pudełko

Przyszedł wreszcie czas na przejrzenie instrukcji i rozegranie partii w grę, którą posiadam od dłuższego czasu. Oto prosta, łatwa do wytłumaczenia gra, przyciągająca swoją szatą graficzną. Krótki czas gry (ok. 30 minut), możliwość zagrania w 7 osób (8 z dodatkami) pozwalają traktować grę jako rodzinną, w którą bez problemu można zagrać z dziesięciolatkiem. Same zalety!

Gra zajęła 13 miejsce w rankingu Board Game Geeku. Właściwie może to oznaczać dwie rzeczy: Gra jest dobra, bo jest dobrze oceniona; lub gra jest przeciętna, bo nie każdemu przypasuje. Właściwie, jak ze wszystkim… ocena jest zawsze subiektywna. Jak moda 🙂

Gra toczy się przez trzy rundy (wieki), w których losujemy po siedem kart z konkretnej talii. Mechanika gry jest banalna, bo z tych siedmiu kart wybieramy jedną, a pozostałe przekazujemy sąsiednim graczom. Gracze pokazują swoje karty w tym samym czasie, płacąc, otrzymując surowce lub wykonując określone interakcje. Mogą kartę zagrać, by korzystać z jej surowców lub wybudować część cudu i skorzystać bonusa. Każdy z graczy wybiera następną kartę z tali, którą otrzymał od współgrających, wykonując analogiczne działania co wcześniej. Epoka trwa do momentu odkrycia 6 kart. Następuje ogarnięcie wyników wojen i przychodzi czas na nowe rozdanie i kolejną epokę. Gra kończy się po trzecim wieku.

Zawartość pudełka:

 • 7 plansz Cudów Świata
 • 7 kart Cudów Świata
 • 49 kart I Era
 • 49 kart II Era
 • 50 kart III Era
 • 42 żetony Konfliktu
 • 20 monet o wartości 3
 • 30 monet o wartości 1
 • 1 notes punktacji
 • 1 instrukcja
 • 2 karty wariantu dla 2 graczy

Gra jest dynamiczna z elementami lekkiej strategii. Stanowi świetne urozmaicenie dla cięższych tytułów. Niestety (może dla mnie) instrukcja nie jest jakoś bardzo przystępna… ale po rozegraniu partyjki, większość staje się dość zrozumiała. Czas gry, jak już wspomniałem, to zaledwie 30 minut. I nie jest specjalnie ważne, czy grać będzie 3 graczy, czy komplet.

Gra, dzięki specjalnym kartom (choć tak naprawdę stanowią one wskazówki do gry) pozwala na zagranie tylko w dwie osoby. Wówczas trzecim graczem steruje się naprzemiennie.

Lekka losowość gry w niczym nie przeszkadza, a może być sporym atutem. Każda rozgrywka jest kompletnie różna i zależna od ilości graczy, układu kart, taktyki oraz interakcji. Najważniejszą rolę odgrywają gracze siedzący obok nas. To im, lub od nich otrzymujemy karty, z których wybieramy tę jedyną, nam pasującą 🙂 Obserwacja stołu jest niezmiernie ważna, by móc solidnie analizować nasze taktyczne działania.

Moja wersja gry wzbogacona była o ósmy cud świata. Większy wybór – większe możliwości. Jak tylko ogram ten tytuł, zabiorę się za dodatki.

Tytuł dostępny w Rebel.pl

One thought on “7 Cudów Świata

 • 16/04/2014 at 13:45
  Permalink

  To naprawdę doskonała pozycja dla każdego. I niedzielny gracz i „zawodowiec” będzie zachwycony. Mam nadzieję. Dobra grywalność i łatwe zasady zasługują na uznanie i ogromny PLUS. Mam nadzieję, że jeszcze jakieś dodatki ujrzą światło dzienne.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.