Nieborów i Arkadia

Pewnego razu zachciało nam się pojechać do parku. Padło właśnie na kompleks: Nieborów i Arkadię. Tu i ówdzie soczystej, letniej zieleni uroku dodaje woda. Krajobraz w sam raz na całodzienny spacer i piknik. Nie był nasz pierwszy wypad.

Przy okazji, w Nieborowie można zwiedzić powstałe w 1945 roku muzeum. Muzeum mieści się w barokowym pałacu, wzniesionym w 1694 roku przez kardynała Michała Stefana Radziejowskiego. W 1774 r. przekształcone (w latach 60-tych XVIII w.) już w styl rokokowy dobra nieborowskie, przejął książę Michał Hieronim Radziwiłł. Zaczął on wyposażać pałac w stylowe meble, tkaniny, obrazy, rzeźby oraz przedmioty rzemiosła artystycznego. W 1784 roku architekt Szymon Bogumił Zug przebudował wnętrza pałacu do stylu wczesniklasycystycznego. Wcześniej natomiast (lata siedemdziesiąte XVIII w.) założył francuski ogród romantyczny. Później, utrzymywany w stylu angielskim, został nazwany przez żonę Księcia Radziwiłła – Arkadią. W 1906 roku, po latach przemian i zawirowań, dobra nieborowskie przejął Janusz Radziwiłł – ordynat ołycki. Dobra nieborowskie pozostały w rękach Radziwiłłów do lutego 1945 roku. Po wojnie zespół pałacowy w Nieborowie i Arkadii przejął oddział warszawskiego Muzeum Narodowego.

bibliografia: http://pl.wikipedia.org, http://www.nieborow.art.pl

 Sony DSC-F717, ISO 100, f2.1, 1/50s, 14,6mm, 2003 rok.

Nikon D40x, ISO 180, f5, 1/320s, 62mm, 2009 rok.

Nikon D40x, brak EXIFa, 2009 rok.

Nikon D40x, ISO 160, f5.6, 1/200s, 170mm, 2009 rok.

One thought on “Nieborów i Arkadia

  • 08/09/2014 at 15:31
    Permalink

    W Nieborowie nie tylko Pałac Radziwiłłów, manufaktura majoliki i Park Arkadia są zachwycające. Serdecznie polecam Wam cały Bolimowski Park Krajobrazowy. My spędzamy co roku po kilka dni na zwiedzaniu okolic Nieborowa rowerami. W okolicy jest kilka ciekawych rezerwatów przyrody, no i oczywiście Rawka. Chyba najlepszy spływ kajakowy na jakim w życiu byłem, ale nie polecam początkującym. My zatrzymujemy się zawsze na nocleg w zaprzyjaźnionej agroturystyce u Basi ( http://www.nieborow.com.pl – polecam ), ale jest też dużo innych fajnych miejsc na nocleg, bardziej „wypasionych”np. w Oberży pod Złotym Prosiakiem, w zajeździe Biała Dama albo Rozdroże.
    Gratuluje świetnych zdjęć! Ja już się nie mogę doczekać Parku w jesiennej szacie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.