Świętokrzyskie 2010 – Krzemionki

Jadąc do Bałtowa od strony Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się rezerwat archeologiczny – Krzemionki. Na jego terenie znajdują się prahistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego.

Badania wykazały, że kopalnie krzemionkowe eksploatowane były k. 3900-1600 p.n.e. i należały do największych w Europie.Pod koniec lat 70-tych i na początku lat 80-tych badania prowadzone przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w  Warszawie umożliwiły przygotowanie krótkiego odcinka trasy turystycznej; otwartej w 1985 roku. Na tym terenie zlokalizowanych jest przeszło 2700 połączonych ze sobą szybów. Obecna trasa  podziemna liczy 465 metrów długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego  typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.

Najpierw podążamy laskiem aby po ok. 20 minutach opowieści i sprawnego marszu dotrzeć do szybu. Majka była niestety marudna co przekładało się na mało-komfortową wycieczkę. Chciałem wrócić tym bardziej, że czekało nas prawie 500m trasy podziemnej. Jednak zaryzykowaliśmy… i nie było co żałowac. Majka i Natalka były zachwycone. My, wędrując tędy pierwszy raz, także. Świetnie przygotowana trasa i dużo informacji. To wszystko ciekawe było nawet dla półtora-rocznego dziecka. Chciałbym tam znów wrócić w niedalekiej przyszłości. W tym roku niestety nie było już na to czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.