Toskania 2016 – cz.13 La Torre del Castellone

Może wreszcie ruszymy się w jej kierunku? Wszyscy akceptują wspólny plan popołudniowej „wyprawy” na wieżę, na którą gapimy się już od tygodnia. A widok z Piano Rosso jest naprawdę zabójczy.

Zjeżdżamy do miasta, parkujemy przy kościele na via Cardeto i spokojnym krokiem ruszamy przez mostek nad torami w stronę obranego celu. Docieramy do niewielkich zabudowań i skręcamy pod górę. A po trzydziestu minutach jesteśmy już na miejscu i spokojnie możemy podziwiać widoki z górującej nad Biforco pozostałości po Castello di Castiglionchio (La Rocca di Castiglionchio). Wspominany był już w dokumentach z 1123 roku. W 1279 roku został poważnie uszkodzony przez trzęsienie ziemi, które nawiedziło terytorium Marradi. Jeszcze do 1302 roku zamek należał rodu Pagani, by później, po śmierci Maghinardo Pagano, przejść w ręce Manfredi, sprzymierzającymi się i kontynuującymi politykę sojuszu z Florencją. Po różnych perturbacjach związanych z obroną i odzyskiwaniem panowania przez Medici nad tymi terenami, zamek w końcu zaczął popadać w ruinę. A czas i późniejsze trzęsienia ziemi dokonały totalnego zniszczenia Castellone.

Jednak na początku XXI wieku, zgodnie z projektem Marco Capelli, rozpoczęto prace konserwatorskie ratujące historyczną wieżę. Częściowa odbudowa i badania związane z jej historią trwały około 10 lat. Ale pozwoliły zahamować niekorzystny wpływ czasu i prawdopodobnie zapobiegły zawaleniu się tego co pozostało. Poniżej zdjęcia zaczerpnięte z Il Blog della Biblioteca di Marradi:

castel1castel2castel6

A teraz zostawiam Was z naszymi zdjęciami…

A na koniec jeszcze widok z Marradi:

160724-133744

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.